Roditelji i staraoci dece mogu se sresti sa TV programom koji ne nosi starosnu oznaku, pogodan je za celodnevno emitovanje i prikladan za sve uzraste, ali i sa TV sadržajem koji može štetiti razvoju dece i zbog toga je obeležen starosnom oznakom.
Zvučna najava i starosna oznaka jesu obaveštenja roditeljima i staraocima dece da program koji sledi ili je u toku nije namenjen svim uzrastima.
Ovo je izgled oznaka i zvučno obaveštenje koje ćete čuti:
zvučno obaveštenje „Program koji sledi nije prikladan za osobe mlađe od 12 godina“
zvučno obaveštenje „Program koji sledi nije prikladan za osobe mlađe od 16 godina“
zvučno obaveštenje „Program koji sledi nije prikladan za osobe mlađe od 18 godina“
Zakonska dužnost medija je da odgovarajućom starosnom oznakom obeleži program koji nije prikladan za decu u ukupnom njegovom trajanju i pridržava se propisanog vremena emitovanja.
Mediji određuju starosne oznake u zavisnosti od sadržaja koji prikazuju i rukovode se kategorizacijom koju je propisalo Regulatorno telo za elektronske medije u Pravilniku o zaštiti prava maloletnika u oblasti pružanja medijskih usluga.
Mediji su na taj način odgovorni za zaštitu decu od sadržaja koji su za njih potencijalno štetni.
Roditelji i staraoci, s druge strane, treba da obrate pažnju na gornji deo TV ekrana, gde na vidnom mestu treba da stoji starosna oznaka. Starosna oznaka treba da bude prisutna sve vreme trajanja programa.
I na radiju, ne samo televiziji, označava se program. Usmeno obaveštenje objavljuje se neposredno pre početka označenog programa i nakon svakog njegovog prekida.
Oznake su, imajte to na umu, prevashodno namenjene roditeljima i staraocima. Odraslima koji vode računa o deci i staraju se o njihovoj dobrobiti.
Regulatorno telo je propisalo vreme u kom se program sa oznakama emituje:
- • Program koji nosi oznaku 12 ne može se emitovati u vreme dečijeg programa, već samo onda kada se očekuje, imajući u vidu uobičajene aktivnosti (škola, raspust, radni ili neradni dan, radno vreme roditelja) da dete prati program uz roditelje ili staraoce.
- • Program koji ima oznaku 16 može se emitovati samo od 22 sata do 6 sati ujutro.
- • Program koji ima oznaku 18 može se emitovati samo od 23 sata do 6 sati ujutro.
Najava ili repriza nekog programa isključivo se emituje u vreme koje je propisano za starosnu oznaku programa koji se najavljuje, odnosno reprizira.
Ako program nema starosnu oznaku to je roditeljima i staraocima znak da ga bez zadrške mogu gledati svi.
Izuzetak u označavanju postoji. Treba da znate da mediji nisu dužni da starosnim oznakama obeležavaju informativni sadržaj, vesti i aktuelnosti. Ako u tom programu postoji sadržaj koji može štetiti razvoju deteta, publika se neposredno pre emitovanja upozorava na pisani ili usmeni način (na primer: sledi sadržaj sa uznemirujućim scenama).
Da li programski sadržaj koji se traži i gleda nelinearno, unazad, ili je šifrom zaštićen na posebnom kanalu treba da ima oznaku?
Svaki programski sadržaj koji može štetiti razvoju dece mora biti označen, a oznaka vidljiva u gornjem uglu ekrana i zauzimati njegov 32. deo. Program označen sa 18 i u nelinearnom gledanju može biti dostupan samo od 23 sata do 6 sati ujutro.
Nedozvoljeno učešće dece u određenim programima.
Dete koje nije napunilo 14 godina ne može učestvovati u programu koji se uživo emituje nakon 22 sata. Ne može da učestvuje ni u programu koji sadrži rekonstrukciju zločina, nasilja ili dramatičnog tragičnog događaja.
Treba da znate da je medij dužan da starosnu oznaku utvrdi na osnovu toga da li se i u kom kontekstu u programu prikazuju:
- • nasilje i njegove posledice;
- • seksualno nasilje;
- • nago ljudsko telo;
- • seksualnost;
- • zastrašujuće scene;
- • pušenje i zloupotrebu opojnih droga, alkohola i drugih štetnih supstanci;
- • opasno ponašanje;
- • diskriminatorsko postupanje;
- • nepristojno ponašanje.
- 1. Na primer ako se potencijalno škodljiv sadržaj za decu prikazuje u obrazovnom, istorijskom ili komičnom kontekstu, to, po pravilu, dovodi do blaže kategorizacije programskog sadržaja.
- 2. Nefikcijski programski sadržaj u kome se prikazuje nasilje, po pravilu, strožije se kategorizuje, ali ako je radnja smeštena u svet fantazije i nasilje se događa između natprirodnih bića, to, po pravilu, dovodi do blaže kategorizacije programskog sadržaja. Naprotiv, ako je radnja smeštena u okruženje koje je blisko maloletniku, kao što su porodica i škola, prisustvo nasilja, po pravilu, dovodi do strože kategorizacije.
- 3. Detaljno i intenzivno prikazivanje telesnih povreda, krvi ili drugih scena koje mogu kod gledaoca izazvati osećanje nelagodnosti, straha, uznemirenosti ili gađenja, dovodi, po pravilu, do strože kategorizacije programskog sadržaja. Ako se teške posledice nasilja ili seksualnost prikazuju u mračnom društvenom okruženju, odnosno atmosferi, programski sadržaj se, po pravilu, strožije kategorizuje. Ako je prema nasilnom ponašanju zauzet kritički stav, to, po pravilu, dovodi do blaže kategorizacije programa.
U procesu označavanja bitan je kontekst.
Šta možete očekivati u programu sa oznakom 12?
Povremeno prikazivanje umerenog nasilja i posledica nasilja. Izuzetno kratko prikazivanje teškog nasilja i njegovih posledica, ako je opravdano obrazovnim ciljem. Nagoveštaj seksualnog nasilja. Nago ljudsko telo, bez seksualnih konotacija. Povremeno i diskretno prikazanu seksualnost. Zastrašujuće scene, bez naglašavanja i učestalog prikazivanja. Prikazivanje pušenja i zloupotrebe opojnih droga i alkohola, ali ne učestalo, niti prikazano na zabavan način. Opasno ponašanje, ali bez detaljnog prikazivanja i davanja pozitivne konotacije. Diskriminatorske postupke ne sme da prati pozitivan stav. Umereno nepristojno ponašanje.
Šta možete očekivati u programu sa oznakom 16?
Detaljno prikazano teško nasilje i njegove posledice. Seksualno nasilje u manjem obimu. Nago telo, bez detaljnog prikazivanja, u seksualnom kontekstu. Zastrašujuće scene, intezivne i učestale. Zloupotreba droge, alkohola, pušenje, učestalo prikazani, ali bez pozitivnog stava prema takvom ponašanju. Opasno ponašanje detaljno prikazano, bez stavljanja u pozitivni kontekst. Diskriminatorski postupci uz nasilje, ali uz negativan stav uzimajući celokupan programski sadržaj. Učestalost veoma nepristojnog ponašanja.
Šta možete očekivati u programu sa oznakom 18?
Detaljno prikazano teško nasilje i njegove zastrašujuće posledice. Seksualno nasilje, patnje žrtve. Detaljno prikazivanje seksualnosti, erotskih sadržaja. Veoma detaljno i intenzivno prisustvo zastrašujućih scena, zloupotrebe droga, alkohola, bez izraženog negativnog stava prema takvom ponašanju. Detaljno prikazivanje opasnog i diskriminatornog ponašanja, bez otklona da se radi o negativnom ponašanju. Prikazivanje najgrubljeg nepristojnog ponašanja, uz moguću agresiju i uvredu drugih. Osim što informaciju o programu dobijate neposredno uoči i tokom njegovog trajanja, starosne oznake možete videti i u teletekstu.
Zaštita dece od medijskih sadržaja koji mogu biti štetni za njihov razvoj regulišu Zakon o elektronskim medijima i Pravilnik o zaštiti prava maloletnika u oblasti pružanja medijskih usluga koji je donelo Regulatorno telo za elektronske medije.